Olivový olej je velmi známý pro své vynikající vlastnosti pro zdraví. Při výběru takového oleje je nicméně důležité dbát na několik zásad, které zaručí kvalitu olivového oleje. V tomto článku se podíváme na několik klíčových faktorů, které Vám pomůžou rozpoznat, zda se jedná o kvalitní olivový olej či nikoliv.
Co je olivový olej?
Olivový olej je olej vyrobený lisováním olivových plodů. Existují různé druhy olivového oleje, z nichž nejlepší je označován jako extra panenský olivový olej. Tento druh oleje se vyrábí pouze mechanickým lisováním oliv, což znamená, že nebyl žádným chemickým procesem upravován.
Proč je důležité vědět, jak rozpoznat dobrý extra panenský olivový olej?
Bohužel, extra panenský olivový olej, vzhledem k jeho vysokým výrobním nákladům (7 kg oliv na litr oleje) je nejvíce padělaný produkt na trhu s potravinami. Proto je důležité si říct, jakým způsobem kvalitní olivové oleje poznat. Olivový olej je nejen důležitou složkou mnoha jídel, ale také je znám pro své zdravotní přínosy. Kvalitní olivový olej obsahuje vysoké množství zdravých tuků a antioxidantů, které přispívají ke snížení rizika srdečních chorob a některých typů rakovin. Proto je důležité, abyste vybírali kvalitní olivový olej, který vám přinese tyto výhody.
Typy olivového oleje
Existuje několik typů olivového oleje, z nichž každý má jiné vlastnosti a použití:
Extra panenský olivový olej – je nejkvalitnější a nejzdravější druh olivového oleje, který se vyrábí pouze z oliv lisovaných mechanicky.
Panenský olivový olej – vyrábí se také pouze mechanickým lisováním oliv, ale má mírně nižší kvalitu než extra panenský olivový olej.
Rafinovaný olivový olej – je zpracováván pomocí chemických procesů a filtrací, což mu odstraňuje některé složky a chuť.
Z těchto typů rozhodně doporučuji nakupovat pouze Extra panenský olivový olej, který je nejkvalitnější. V tomto případě je dobré si připlatit nějakou tu korunu navíc, protože kvalita samotného produktu se poté diametrálně liší.
Jakou barvu má mít extra panenský olivový olej?
Extra panenský olivový olej má mít vždy spíše zelenou barvu. Liší se pouze odstíny a to z důvodu různých stupňů zralosti při sklizni oliv. Pokud nedošlo k žádným chemickým změnám, zelená znamená, že olej pochází z nezralých oliv (chuť a tóny jsou silné, má nejvíce antioxidantů a vitamínů), jasně zlatavě žlutá znamená, že extra panenský olivový olej byl získán lisováním oliv, které dosáhly dokonalé zralosti; Průhledná nažloutlá barva označuje špatnou kvalitu oleje, změny nebo přezrálé sklizené olivy nebo dokonce plesnivé olivy. V tomto případě je olivový olej spíše na škodu.
Kvalitní olivový olej by měl mít výraznou ovocnou vůni a chuť. Pokud má olej vůni nebo chuť po zkaženém ořechu nebo starému oleji, může to být znamení toho, že není kvalitní. Důležité je také zkontrolovat etiketu na lahvi, která by měla obsahovat informace o původu oleje, datumu sklizně a způsobu zpracování.
Vzhledem k mnoha aspektům, které mohou ovlivnit barvu olivového oleje, doporučuji kvalitu olivového oleje spíše posuzovat dle jiných parametrů, než jen barva. I v samotné Itálii, kde se za rok uskuteční nespočet soutěží o nejlepší olivový olej degustují tyto oleje z neprůhledné “násosky”. To vše z jednoho prostého důvodu – aby barva neovlivňovala verdikt poroty.
Pár typů, jak opravdu pořídit kvalitní olivový olej
Dívejte se pouze po extra panenském olivovém oleji
Pokud chcete konzumovat kvalitní olivový olej, musí být bezpochyby extra panenský. Ten je zkrátka jediný, který si zachovává všechny organoleptické vlastnosti olivových plodů, a proto je také jediný, který je zdraví prospěšný. Pokud se nejedná o extra panenské olivové oleje, jejich vlastnosti na zdraví nebudou zaručeny. Prémiové olivové oleje musí být z čisté olivové šťávy. V rámci široké škály extra panenských olivových olejů však existují oleje vyšší a nižší kvality v závislosti na dalších vlastnostech.
Vybírejte olivové oleje v černých/neprůhledných lahvích
Extra panenský olivový olej se musí pro co nejlepší uchování stáčet do neprůhledných obalů. Průhledné obaly nemohou zabránit vystavení produktu světlu a oxidaci, které mění jeho kvalitu a způsobují ztrátu jeho zdravých vlastností.
Stejně tak se vyvarujte nákupu olivového oleje, který byl navzdory tomu, že je zabalen v neprůhledné lahvi, vystaven přímému světlu. To znamená, že pokud se domníváte, že byl v obchodě skladován v méně než optimálních podmínkách, nekupujte jej.
Dívejte se na etiketu
Už jste někdy pocítili nutkání koupit si nějaký výrobek kvůli tomu, jak vypadal? Někdy obal zbytečně prodražuje extra panenské olivové oleje. Mnoho značek investuje do velkolepého designu lahví a etiket, aby upoutaly pozornost spotřebitelů, ale to, na čem skutečně záleží, je kvalita obsahu. Z tohoto důvodu by z etikety měly zaujmout pouze informace, které vám prozradí, jaké jsou vlastnosti olivového oleje, jako je jeho původ (odrůda olivovníku, která mu propůjčí jedinečné vlastnosti) a jeho lokalita.
Zkuste ho
Každý olivový olej před koupí zkuste. Správný olivový olej by Vás při zkoušce měl zaškrábat vzadu v krku. V knize Geniální potraviny od Paula Grewala dokonce tvrdí, že čím více Vás olivový olej při zkoušce nutí k zakašlání, tím kvalitnější je.
Jakou značku olivového oleje preferujete Vy? Dejte nám vědět do komentářů. Děkujeme!