Festivaly Jídla v Itálii: Celoroční kalendář pro Gurmány

Itálie je nejen zemí historie a umění, ale také rájem pro milovníky jídla. Po celý rok se zde konají různé gastronomické festivaly, které oslavují bohatství a rozmanitost italské kuchyně. V tomto článku vám přinášíme kalendář nejzajímavějších festivalů jídla v Itálii, které by žádný gurmán neměl minout.

Leden: Fiera della Befana, Urbania

Leden v Itálii začíná slavností Befany, kde se ve městě Urbania koná tradiční jarmark. Můžete zde ochutnat různé místní speciality a sladkosti, které jsou typické pro období po Vánocích.

Únor: Carnevale di Venezia, Benátky

Během slavného benátského karnevalu se můžete kromě maskovaných plesů těšit i na gastronomické zážitky. Typické jsou zde sladké fritole, což jsou Benátské tradiční koblížky a galani – smažený tenký dezert okořeněný Grappou (Pálenka z vína nebo matoliny) a posypaný cukrem.

Březen: Sagra del Carciofo, Ramacca

Na Sicílii se koná festival věnovaný artičokám. Toto období je ideální pro ochutnávku čerstvých artičoků připravovaných na mnoho způsobů.

Duben: Vinitaly, Verona

Vinitaly v Veroně je jedním z největších vinných festivalů na světě. Nabízí skvělou příležitost ochutnat italská vína od renomovaných vinařů i malých lokálních producentů.

Květen: Sagra del Pesce, Camogli

V malebném přístavním městě Camogli se koná festival ryb a mořských plodů. Degustace čerstvě ulovených ryb přímo u moře je nezapomenutelným zážitkem.

Červen: Infiorata di Noto, Noto

Tento festival na Sicílii je známý svými úžasnými květinovými koberci. Kromě vizuálního umění je zde možné ochutnat typické sicilské speciality jako arancini nebo cannoli.

Květinové koberce na Sicílii
Květinové koberce na Sicílii berou dech

Červenec: Festa del Redentore, Benátky

Festival Redentore je tradiční benátský svátek. Kromě ohňostroje a regat můžete ochutnat typické benátské pokrmy jako sarde in saor (Smažené sardinky se sladkokyselými cibulkami)

Srpen: Sagra dell’Uva, Bardolino

V srpnu se v Bardolinu koná festival vína a hroznů. Můžete zde ochutnat místní vína a speciality v nádherném prostředí Gardského jezera.

Září: Festa della Vendemmia, Toscana

Září je měsícem sklizně hroznů a v Toskánsku se konají různé festivaly věnované vínu. Navštívit můžete vinařství a ochutnat toskánské víno přímo u zdroje.

Říjen: Eurochocolate, Perugia

Milovníci čokolády by neměli přehlédnout Eurochocolate v Perugii, kde se prezentují nejlepší čokoládové speciality z celého světa.

Listopad: Fiera del Tartufo, Alba

V listopadu se v Alba koná slavný festival hledání a ochutnávky bílých lanýžů, které jsou považovány za jedny z nejlepších na světě.

Prosinec: Mercato di Natale, Bolzano

Prosinec je ve znamení vánočních trhů. Bolzano hostí jeden z nejznámějších, kde můžete ochutnat tradiční vánoční pokrmy a nápoje.


Každý z těchto festivalů nabízí jedinečný zážitek, který spojuje italskou gastronomii s místní kulturou a tradicemi. Je to ideální příležitost pro každého, kdo chce prozkoumat pravou chuť Itálie. Tento krátký seznam akcí spojených s gastronomií je jen krátký výčet toho, co můžete v Itálii během roku zažít. Máte Vy nějaké oblíbené akce, které jsou spojeny s Gastronomií? Dejte nám vědět do komentářů

Napsat komentář