V New Yorku chtějí zakázat pece na dřevo. Ptáte se proč? Prý Enviroment.

Neapolská pizza připravovaná v peci na dřevo je královna všech pizz. Tento typ pizzy přitahuje po světě miliony lidí. Důvod? Nezaměnitelná chuť Neapolské pizzy z pece na dřevo. Vysoká teplota v peci, jemně semtam připálené okraje, pizza hotová do 90 sekund. Vypadá, že se svět zbláznil ale v New Yorku chtějí tento typ pecí zakázat. Důvod? Životní prostředí.

Nový zákon navrhovaný v New Yorku

Newyorský odbor pro ochranu životního prostředí připravil návrh nových pravidel, které nařizují stravovacím zařízením používající tento typ pizza pece snížit emise uhlíku o 75%. Ospravedlňují to tím, že každý obyvatel New Yorku si zaslouží dýchat čerstvý vzduch a dle jejich vyjádření jsou právě pece na dřevo jednou z kategorií znečišťovatelů, kterou je potřeba omezit.

Nový návrh zákona navrhuje instalovat na pece zařízení pro kontrolu emisí. Takové zařízení nicméně vyžaduje odborné posouzení toho, zda je instalace kontrolního zařízení vůbec proveditelná. Pravidlo by tedy mohlo vyžadovat, aby si pizzerie s těmito pecemi instalovanými před rokem 2016 instalovaly zařízení, které atakují cenu až 20 000 dolarů, což je při dnešním kurzu USD zhruba 450 000 korun. Taková investice přesahuje investici do samotné pece na dřevo a z ekonomického hlediska se zcela určitě nevyplatí.

Pec na dřevo

Obyvatelé radost nemají

Návrh nového zákona ovšem nemá zcela hladký průběh u obyvatelů New Yorku, kteří patří mezi příznivce pizzy, která se dělá v peci na dřevo. Bouří se proti tomuto absurdnímu novému nařízení, otázkou však zůstává, zda s tímto zákonem mají možnost něco udělat. V případě New Yorku se jedná o zhruba 100 pizzerií, které by toto nařízení postihlo.

K tomuto tématu se vyjádřil i Elon Musk, vlastník společnosti TESLA a nebo Space-X. I z jeho komentáře je možné cítit značnou frustraci z takového zákona. Na jeho tweetu napsal následujcí: ,,Tohle je naprostý bullshit. A ohledně klimatické změny to nic nezmění.“

Otázkou zůstává, zda tento návrh není začátkem nového trendu. A upřímně, zákaz pecí na dřevo mně přijde jako bullshit, stejně jako Elonu Muskovi.


Co si o tomto kroku myslíte Vy? Máte pocit, že pece na dřevo jsou znečišťovatelem planety s kterým je potřeba bojovat? Dejte nám vědět do komentářů.

Napsat komentář