Není moc států, které by mohly říct, že jejich národní jídlo se stalo celosvětovým fenoménem. A Itálie má hned dvě. Těstoviny na milion způsobů a samozřejmě – pizzu. Obě tyto jídla jsou známé po celém světě, obě jídla se podílela na historii Itálie. Samotní Italové rozdělují pizzu na pouhé dva druhy. Na Italskou pizzu a na ty ostatní pizzy, které je vůbec nezajímají.
Pizza v té nejjednodušší podobě vznikla už v dávné minulosti. Sama historie této placky sahá až do roku 500 př.n.l, kdy si v dobách Perské říše vojáci pekli chlebové placky na svých štítech.
Ve středověku Řekové a Féničané pekli chlebové placky na horkých kamenech a kořenili je čerstvými bylinkami. Řekové tuto pochutino nazývali jako Plankuntos. Nemělo to zatím nic společného s tím, co dnes nazýváme pizzou, ale mělo to dost podobného s pečivem zvaným Focaccia.
Pizza jak ji známe teď
Moderní Italská pizza se začala psát kolem 18. století, kdy se do Italského jídelníčku pomalu ale jistě začaly dostávat rajčata v jakékoliv podobě. I když rajčata jako takové přišly do Itálie již v roku 1530, tehdy si lidé mysleli, že jsou jedovaté a pěstovány jen kvůli dekoraci. Každopádně s inovativním (a nejspíše také průkopnickým) používáním rajčat v kuchyni přišli lidé z Italské Neapole. A tyto rajčata začali také používat na jejich pizzy.
Populární Pizza Margherita, kterou si stačí objednat v každé České pizzerii k otestování kvality ( Více zde ) , je pojmenována podle královny Margherity (Můžete ji vidět na obrázku), která v roce 1889 navštívila pizzerii s názvem Brandi v Italské Neapoli. Pizzař (v Itálii nazýván jako Pizzaiolo), který byl ten den na službě chtěl pro královnu udělat něco, čím by ji poctil. Jmenoval se Rafael Esposito a vytvořil pizzu, která obsahuje tři barvy Italské vlajky. Červenou – rajčatový základ , bílou – mozzarella a zelenou – bazalku. Tato zázračná kombinace jednoduchých potravin byla zásahem do vkusu nejen královny Margherity, ale taky zásahem pro celý svět.
Od té doby tvoří každý v Itálii své verze Neapolské pizzy. S jedním a zásadním pravidlem. Čerstvé a kvalitní lokální suroviny.
Certifikace pravé Neapolské pizzy
Neapolská pizza není jen zajímavá díky její historii, ale také díky tomu, že roku 2010 byla zapsána evropskou unií do takzvané skupiny pokrmů STG. Jedná se o zkratku “specialità tradizionale garantita” což v překladu znamená “zaručená tradiční specialita”. Co to v praxi znamená? Jednoduše to, že recept na tuto tradiční Neapolskou pizzu je regulován samotným zákonem. Jaký má mít pizza tvar, jak musí být připravováno těsto a kde může být pravá Neapolská pizza, nebo chcete li Pizza Verace Napoletana, konzumovaná. Ano, to není vtip. Pokud tuto Pizzu nebudete konzumovat v prostorech, kde byla upečená, ztrácí známku STG!
Byl pro Vás tento článek užitečný? Sdílejte ho mezi svými kamarády, kteří mají rádi pizzu tak jako vy. Děkuji