fbpx

Univerzální víno, které si vychutná znalec i laik? To je za mě odrůda PRIMITIVO, která je z Itálie – nádherně voní po ovoci a má neskutečně plnou chuť. Kde tato odrůda vznikla a jaké vína stojí za to vyzkoušet? Na to se podíváme v dnešním článku.

PRIMITIVO – odrůda hroznů z Itálie

Primitivo je odrůda hroznů, která je původem ze střední a jižní Itálie, konkrétně z regionů Apulie a Basilicata. Tato odrůda je známá pro svůj silný a plný charakter, který ji činí velmi oblíbenou u milovníků červeného vína po celém světě. Historie této odrůdy sahá až do 18. století, kdy byla pravděpodobně přivezena do Itálie ze sousedního Chorvatska. V té době byla odrůda známá pod názvem Tribidrag, ale později byla přejmenována na Primitivo.

Dnes je Primitivo považována za jednu z nejdůležitějších odrůd z Italských vín a její popularita neustále roste. Je oblíbenou odrůdou nejen v Itálii, ale také v dalších zemích, jako jsou Spojené státy, Austrálie nebo Argentina. Primitivo se používá především k výrobě červeného vína, které má tmavou a intenzivní barvu a je plné ovocných a kořeněných tónů.

Víno primitivo

Historie odrůdy PRIMITIVO

Odrůda má původ v oblasti Puglia na jihu Itálie, konkrétně v provincii Taranto. Historie této odrůdy sahá až do 18. století, kdy se v této oblasti začalo pěstovat víno zvané “Primitivo di Gioia”. Primitivo znamená v překladu “raný”, protože hrozny této odrůdy dozrávají o několik týdnů dříve než ostatní odrůdy v této oblasti. V průběhu let se pěstování Primitiva rozšířilo do dalších oblastí v Itálii a na světě. V současné době je Primitivo nejvíce pěstovanou odrůdou v oblasti Puglia, ale také se vyskytuje v jiných částech Itálie, jako jsou například Sicílie, Toskánsko nebo Umbrie. Primitivo se však také pěstuje v zemích jako jsou USA, Austrálie, Chile, Argentina nebo Jihoafrická republika.

Původ odrůdy Primitivo je stále předmětem diskusí a spekulací, ale většina odborníků se shoduje na tom, že pochází z Balkánu. Genetické studie prokázaly, že Primitivo je téměř identická s odrůdou Zinfandel, která se pěstuje v Kalifornii a v dalších částech USA. Podle jedné teorie se odrůda Primitivo dostala do Itálie přes Dalmácii, kde byla známá pod názvem Crljenak Kaštelanski. Podobnost mezi Primitivem a Zinfandelem je tak velká, že se v některých oblastech Itálie používají oba názvy pro označení stejné odrůdy.

Primitivo je velmi oblíbenou odrůdou díky svému bohatému a plnému charakteru a vysokému obsahu alkoholu. Vína z Primitiva mají obvykle tmavou barvu a příjemnou ovocnou vůni a chuť s tóny černých plodů a koření. Díky svému charakteru se vína z Primitiva skvěle hodí ke grilovanému nebo pečenému masu, ale také k těstovinám s rajčaty a kořením.

Koupit víno PRIMITIVO

Chuť krásně ovocitá a plná

Primitivo je velmi plodná odrůda hroznů, která má velké množství sladkých a šťavnatých bobulí, což se projevuje v jeho sladké a ovocné chuti. Pochází z jižní Itálie, z oblasti Puglia, kde panují ideální klimatické podmínky pro jeho pěstování. Oblast je proslulá svými vysokými teplotami a dlouhými slunečnými dny, které hroznům dodávají dostatek slunečního světla pro zralost. Díky těmto podmínkám a odrůdě samotné je Primitivo plné sladkých, přezrálých plodů a bobulí, jako jsou ostružiny, švestky, maliny a tmavá čokoláda. Jeho vůně je také velmi ovocná, často s nádechem vanilky a koření, což dělá z Primitivo krásně aromatičtější a velmi chutné víno.

Vzhledem k tomu, že Primitivo má tendenci růst velmi hustě na keři a vyžaduje intenzivní zpracování, produkuje víno vysoké kvality, ale v menších množstvích. To také pomáhá vysvětlit, proč jsou výrobci ochotni investovat více do jeho pěstování a produkce. Výsledkem je víno s bohatou a příjemnou ovocnou chutí a vůní, které je mezi milovníky vína velmi oblíbené.

Je třeba také poznamenat, že záleží na způsobu zpracování a zrání vína, který ovlivňuje jeho chuť a vůni. Výroba v dubových sudech dodává vínu výraznější kořeněnou chuť a vůni, zatímco víno zrající v nerezových nádobách si uchovává více ovocných tónů a zachovává si svou jiskřivou, živou chuť.


Pokud hledáte výborné víno vhodné takřka ke všemu, rozhodně s odrůdou PRIMITIVO neuděláte chybu. Vybírat můžete z několika výrobců, kteří si na své práci dávají záležet a tak vzniká jedno z nejchutnějších vín Itálie. A co Vy? Už jste víno zkusili? Jak Vám chutnalo nebo jaké vína preferujete Vy? Dejte nám vědět zde do komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *