Čerstvé bylinky na pizzu – výběr těch nejlepších, které z Vaši pizzy udělají delikatesu

Nasadili jste si bylinky na zahrádku či jen tak u Vás doma do květináče? Skvělá volba! Čerstvé bylinky dodávají pokrmům výtečnou chuť a nezapomenutelnou vůni, s kterou dokáží Vaše pokrmy dostat na úplně novou úroveň. Jinak tomu není ani u pizzy, a proto se v dnešním krátkém článku podíváme na to, jaké čerstvé bylinky na pizzu použít, aby jste z Vaši pizzy udělali ještě větší delikatesu.

Bazalka – základní bylinka na pizzu

Bazalka na pizzu

Bazalka je používána v kulinářství již dlouhou dobu, ale její historie je bohatá i na jiné využití. Ve starověkém Egyptě byla bazalka pravděpodobně využívána jako přídavek k balzamování. Možná i kvůli balzamování byla bazalka v Řecku také symbolem smutku. Bazalka má ve světě silnou historii a byla využívána do léčivých přípravků a medicín, jako je například ájurvédská medicína, která je stará přes 5 000 let.

Při přípravě výborné pizzy či Italských pokrmů je bazalka samozřejmě základním kamenem. Ta se může použít u pizzy v několika variacích a podobách. Většina Italských pizzaoli používá čerstvé lístky bazalky na ozdobení pizzy a její dochucení. Nicméně někteří pizzaoli jdou s přípravou i tak staré pizzy jako je Margherita, ještě dál. Velmi známý pizzař Franco Pepe vlastnící pizzerii Pepe In Grani, využívá k tvorbě Margharity ochucené bazalkové pesto. Nebojí se experimentovat ani na půdě tak staré pizzy, jako je právě Margherita a nechává proniknout moderní gastronomii do celého konceptu jeho podniku.

PEPE margherita
Pizza Margherita v Pepe in Grani

Ostatně jak můžete vidět na obrázku, Pizza Margherita vypadá úplně jinak, než jsme zvyklí. Takřka všechny pizzy u něj v podniku vypadají jinak, než jsme zvyklí. Dle recenzí na TripAdvisoru se mu spojení klasického pokrmu s moderní gastronomií více než daří a mnozí lidé tomuto podniku přezdívají “Nejlepší pizzerie na světě”, byť není v Neapoli. Pokud byste tedy měli někdy cestu přes malou vesničku Caiazzo, určitě se zde zastavte a podívejte se, jak se dělá pizza v moderním pojetí.

Rozmarýn

Rozmarýn na pizzu

Rozmarýn je typická středomořská bylina, která je součástí mnoha kořenících směsí, jako je například Provensálské koření. Použití této byliny se datuje až k roku 500 př.n.l., kdy byl rozmarýn používán v Řecké, potažmo Římské medicíně a kulinářství. Největší rozmach rozmarýnu přišel až z jeho sušením a rozšířením ze Španělska, Francie a Maroka, do celého světa.

Při pečení pizzy rozmarýn figuruje hned v několika receptech. Tou nejznámější a dle mého názoru nejchutnější je Pizza Bianco, na které si zaručeně pochutnáte. V lokálních pizzeriích tuto pizzu takřka nezahlédnete, nicméně v Itálii je tento druh velmi oblíbený. Připravuje se totiž bez rajčatové omáčky. Místo toho se používají velmi tence nakrájené brambory, ricotta, rozmarýn, sůl, pepř a olivový olej. A výsledek? Jednoduše geniální.


Oregano

Oregano na pizzu

Oregano je bylinka, která pochází z Řecka. Řekové věří, že tato blahodárná bylinka byla stvořena bohyní Afroditou, která chtěla, aby Oregano bylo symbol radosti. Proto také slovo “Oregano” pochází ze dvou řeckých slov – Oros, znamená “hory” a Ganos “radost” – což ve spojení znamená “Radost z hor”. Nejen díky své chuti, ale také díky blahodárným účinkům na organismus a trávení se následně Oregano dostalo do celého světa.

Není náhoda, že se Oregano díky těmto blahodárným účinkům na organismus v hojné míře využívalo i na moři. Proto v těchto dobách vznikla také pizza Marinara – v překladu “mořeplavec”, o které jsme si již psali dřív. Při přípravě pizzy s Oreganem neuděláte rozhodně chybu, ať už budete připravovat pizzu Marinara nebo jen přidáte špetku nasušeného Oregana do rajčatového suga. Vždy vykouzlí na pizze nádherou vůni a ještě lepší chuť.


Byl pro Vás tento článek užitečný? Sdílejte ho mezi svými kamarády, kteří mají rádi pizzu tak jako vy. Děkuji

Napsat komentář