fbpx

Zdravím všechny čtenáře, kterých v době publikování tohoto prvního článku není mnoho. Tak jako u všech začátků si myslím, že je vhodné se představit co s projektem zamýšlím, proč ho zakládám a kdo vlastně jsem. Tak pojďme na to.

Kdo jsem?

Jsem člověk, co má rád jídlo. Mám rád dobré jídlo z kvalitních potravin. Proč kvalitní potraviny? Možná si říkáte, zase nějaký “buran” nás bude poučovat o tom, co je kvalitní nebo ne. To rozhodně nehodlám. Nicméně jednou z věcí, proč mám rád dobré jídlo z kvalitních potravin bez přidaných glutamátů a dalších přísad je z prostého důvodu. Zdraví. Mám problémy s trávením a po jídlech z nekvalitních surovin mně bývá špatně od žaludku. Ale to je jiný příběh, kvůli vylévání svých potíží jsem tento projekt nezakládal.

Kdo nejsem?

Nejsem člověk, který vlastní pizzerii. Nejsem profesionální “pizzař”. Nemám předky v Itálii, kteří by mně mohli předat zkušenosti a recepty na zaručeně nejlepší pizza těsto. I přesto si myslím, že Vám mohu něco předat.

Proč projekt Pizzaguru zakládám?

Štvou mě české nekvalitní pizzerie, které se snaží ušetřit na potravinách. Jedl jsem mnohokrát v několika pizzeriích, bohužel, v České republice jsem zatím nalezl pouze jednu, za kterou se osobně nestydím. Víte jak totiž poznáte dobrou pizzerii? Objednejte si Pizzu Margheritu. Základní typ pizzy pocházející z Neapole, který se skládá pouze z rajčat, bazalky, mozzarelly, parmazánu a olivového oleje. A co dostanete v Česku? Hnusný slaný koláč s eidamem potřený česnekem. Tato pizza Vám nezaručí gurmánský zážitek tak jako v Itálii – nejlépe v Neapoli, ale sto procentně Vám zaručí zažívací problémy.

Pokud Vám tento typ pizzy vyhovuje a chutná – ok. Nejste tím na koho tento projekt cílím. Cílím to na lidi stejné jako já. Ty lidi, kteří mají rádi kvalitní potraviny a ví, nebo se alespoň chtějí dozvědět, že kvalitní pizza vypadá a chutná úplně jinak.

Co s projektem zamýšlím?

Vzhledem k tomu, že mi česká pizza nechutnala, zvolil jsem jinou cestu. Cestu udělej si sám. Vzhlédl jsem se v Neapolském typu pizzy a protože takových pizerií je v Česku jako šafránu – zvlášť na Severní Moravě, nezbylo nic jiného, než si takovou pizzu udělat doma sám. Více než dva roky jsem zkoumal jak se co dělá, více než dva roky jsem upravoval recept na pizzu, dělal pizza pece za naprosto směšné částky a výsledky se dostavily.

Těm z Vás, kdo by chtěl kvalitní pizzu dělat doma chci tyto zkušenosti předat. Naučím Vás jak dělat těsto na pizzu, jakou mouku použít, kolik stupňů musíte na danou pizzu mít. Naučím Vás taky dělat pece na pizzu za směšně malé částky využívající zejména suroviny z přírody. Snad si takový projekt najde své čtenáře. Uvidíme.

Pokud jste dočetli až sem, upřímně Vám děkuji. Dejte mi do komentářů vědět, zda takový obsah oceníte a zda to má smysl. Možná si totiž naivně myslím, že si Češi zaslouží jinou kvalitu pizzy než tu, co většinou dostávají v našich pizzeriích.

Pravá Italská pizza
Loňská sezóna. I takovou pizzu se naučíte

3 komentářů

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Ahoj,
    jsem pizzař amatér, dneska jsem pekl pizzu a byla vysušená. Našel jsem recept – 0,5 kg mouky (normální 00), 250 ml (g) vody, lžičku droždí (sušené z Terna), lžičku soli. Těsto míchá pekárna na chleba, trvá jí to skoro 2 hodiny ale těsto je super. Peču bohužel jen v troubě na 250°C a navíc jsem pekl hned bez uležení. Dle toho co jsem se tu dočetl na 0,5 kg mouky pro pečení v troubě aspoň 710 ml vody, nebude to těsto moc řídké? Děkuji za radu.
    PS: rajčata z plechovky, sušená bazalka, sůl, pepř, navrch pršut a mozarela, zakápnuto oliv oilem, na to že byla vysušená, nejlepší, co jsem kdy upekl.

    • Dobrý den,

      na 500g mouky by mělo přijít 305g vody. Rozhodně ne 710ml na 0,5 kg.

      Dělejte recept dle článku https://pizzaguru.cz/testo-na-pizzu/ , můžete si stáhnout také kalkulátor na pizzu.

      Co se týká trouby na 250 °C. Bez uleženého těsta bude při této teplotě opravdu klasická “kulatá” pizza vysušená. Pokud chcete zachovat kulatou pizzu, zkuste nejprve rozžhavit na ohni pánev (nasucho) a následně na ni pizzu položte. Oheň na sporáku dokáže vyvinout mnohem větší žár a spodek pizzy se upeče daleko rychleji. Nebude tedy tak vysušená. Aby se opekl i vršek pizzy, po tom co krusta na pánvi bude zlátnout a dělat bublinky, hoďte pizzu dopéct do trouby.

      Tak byste měl zkrátit dobu přípravy na polovinu. Během této doby těsto neodpaří tolik vody a mělo by zůstat vláčnější.

      Pokud chcete zůstat u trouby jako takové, doporučuji vyzkoušet Sicilský typ pizzy. Viz https://pizzaguru.cz/pizza-na-plech/ . Tato pizza je výborná na plech a v Sicílii ji milují a i já na ni nedám dopustit, pokud se mně zrovna nechce zatápět v peci 🙂

      Pokud byste potřeboval s něčím dalším pomoci, neváhejte se na mě opět obrátit!
      Pizzaguru.cz

      • V rámci trouby používám dva přístupy – obojí mám pečení shora i zdola, na max. teplotu.
        Pokud je plech, dám ho úplně dospod a pizzu přenáším na horký plech přes pečící papír.
        Pokud je kamen, tak naopak dávám na nejvyšší pozici v troubě, funguje to trochu lépe.
        Jinak souhlasím s dobou kynutí, pokud je krátká, těsto je suché a tvrdé.

Při objednávce zadejte slevový kód "PREMIUM15" a obdržíte 15% slevu.
SLEVOVÝ KÓD: PREMIUM15
STAŇTE SE PREMIUM ČLENEM I VY
Zpřístupněte si všechny články na Pizzaguru.cz a jako dárek ZDARMA obdržíte e-book v hodnotě 149,- Kč.