Pizza je jedním z nejoblíbenějších pokrmů na světě. Neznám snad nikoho, kdo by neměl rád čerstvě upečenou pizzu, která obsahuje jeho oblíbené suroviny. Tím základním kamenem je těsto na pizzu a to hraje zásadní roli, jestli bude pizza chutnat. Jak si práci usnadnit co nejvíce a mít ten nejlepší výsledek? To se dozvíte v dnešním článku.
Kynuté těsto na pizzu
Pokud hledáte kynuté těsto na pizzu, v tom případě hledáte správně. I domácí Italské těsto na pizzu je kynuté. Kvasnic tam ovšem přijde jen málo protože se upřednostňuje tzv. pomalé kynutí. Při něm se vytváří v těstě chuť a vzniká nadýchané těsto. Kynutá pizza má nicméně jednu nevýhodu a ta se jmenuje čas přípravy. Ten se pohybuje v minimálním rozmezí od 8 hodin až po 24 hodin a platí pro obě varianty – jak Sicilský druh pizzy, tak také Neapolský typ pizzy.
Domácí pizza těsto
Pravé těsto na pizzu se skládá pouze ze třech surovin. Velmi důležitá je jejich kvalita. Kvalita mouky, kvasnic i soli. To vše dohromady tvoří chuť výsledné pizzy. Pro domácí trouby je nutné počítat také se správnou hydratací, která se pohybuje od 63% po 70%. Pokud nevíte, co hydratace těsta znamená, podívejte se na článek o ni, který jsme psali v minulosti.
Jak udělat těsto na pizzu
Pokud máte správné ingredience, 00 mouku a kvasnice pak je vytvoření domácího těsta na pizzu hračka. Pro začátek začněte s hydratací těsta kolem 65%, nicméně neberte to jako dogma. Každá mouka na pizzu má jiné vlastnosti a budete muset chvíli laborovat tak, abyste z mouky dostali co nejlepší chuť. Co si tedy připravit?
- 500g mouky
- 15g soli
- 5g sušeného droždí
- 325g vody
Mouku vložte do mísy, přidejte k ni vodu s rozpuštěným sušeným droždím a jemně propracujte. Jakmile se vše spojí, přidejte sůl a propracujte v hladké těsto. V závislosti od typu mouky nechejte těsto odpočívat minimálně 6 hodin, nejlépe však do druhého dne v lednici. Druhý den těsto vytáhneme z lednice, uděláme tři bochánky a necháme odpočinout v pokojové teplotě ještě další hodinu, aby se bochánky vytemperovaly na pokojovou teplotu. Nezapomeňte je přikrýt například čistou utěrkou, aby neseschly. Během temperování bochánky ještě narostou a vytvoří se v nich požadovaný “vzduch”.
Po hodině z bochánků vytvarujte pizzu o průměru zhruba 28 cm, navrch pizzy dejte to, co máte rádi (Inspiraci si můžete vzít z našich článků o receptech na pizzu) a dejte péct do rozpálené trouby na maximální teplotu po dobu zhruba 8 minut.
Jednoduché těsto na pizzu
Pokud se vám předchozí řádky zdály moc složité a chtěli byste proces zjednodušit, mám pro Vás dobrou zprávu. Pizza z kynutého těsta může být rychle a jednoduše vytvořena taky z našich připravených Pizza směsí, do kterých stačí nalít pouze voda. Vy se tak vyvarujete nesprávně zvoleným ingrediencím jako je mouka, kvasnice nebo sůl. Směsi na pizzu jsou vychytané do posledního detailu a přizpůsobujeme je také ročnímu období tak, aby Vám vyšla z trouby nebo pece na pizzu ta nejlepší pizza, jakou byste si mohli představit.
Do klasické trouby doporučujeme Sicilskou směs na pizzu, která je obdélníkového tvaru a je přizpůsobená na nižší teploty. Stejně tak je pro tuto pizzu přizpůsobena i mouka, která je vybrána pečlivě pro nižší teploty pečení. Naopak pokud vlastníte pec na pizzu a topíte v ni dřevem pak je ideální volbou Neapolský typ.
Ať už vyberete Sicilskou nebo Neapolskou směs na pizzu, obě Vám pomůžou udělat výborné těsto na pizzu jednoduše, rychle a bez nepořádku ve Vaši kuchyni. Nejlepší těsto na pizzu je totiž to domácí. A u nás máte jistotu, že ve směsích nenajdete žádné emulgátory či stabilizátory a ani barviva. Zkrátka tak, jako byste pizzu dělali doma jen s tím rozdílem, že nemusíte suroviny vážit a ani uklízet.
Domácí pizza z listového těsta
Pokud Vám přišly složité i řádky o směsích na pizzu, pak můžete zvolit ještě rychlejší variantu pečení “pizzy” a to z listového těsta. Možná se budete divit, ale i samotní Italové se někdy uchýlí k pečení pizzy z listového těsta. Důvod je prostý a možná ten samý jako u Vás. Rychlost pečení.
K pečení pizzy z listového těsta si připravte kvalitní listové těsto. Osobně mám zkušenost například s listovým těstem z Lidlu. Těsto rozdělte napůl a z obou půlek vyválejte obdélníkový tvar. Následně můžete postupovat dvěma způsoby.
- Ze dvou půlek udělat dvě samostatné pizzy
- Na jednu pizzu dát suroviny a druhou pizzou ji přeložit. Tento způsob mám osobně raději, pizza zůstane déle vláčná a nesaje tolik vody z ingrediencí. Obě půlky nezapomeňte vidličkou před pečením pořádně “spojit”, aby Vám ingredience při pečení nevykapaly ven. Pečte do zlatova v troubě rozehřáté na 200 °C dozlatova.
Zaujal Vás tento článek nebo pečení pizzy celkově? Podívejte se i na naše další články nebo na e-book kde se dozvíte vše potřebné k přípravě pravé Italské pizzy. Zároveň zde naleznete i návod na pec na pizzu, ze které je hotová pizza během 90 sekund. Přejeme dobrou chuť.